7. Międzynarodowe Zawody Modeli Halowych klasy F1N "Puchar Karpat" - Jedlicze 2019. Finał klasyfikacji Pucharu Polski F1N. 24.11.2019 Jedlicze

F1N_0.jpg

24 listopada, na hali sportowej GOSiR w Jedliczu, zostały rozegrane Międzynarodowe Zawody Modeli Szybowców Halowych klasy F1N "Puchar Karpat". Była to już ich 7 edycja (z czego piąta rozegrana właśnie na tej hali). Impreza ta była także eliminacją do tegorocznego Pucharu Polski, dokładniej jedenastymi, finałowymi zmaganiami, kończącymi i rozstrzygającymi cała klasyfikację. Patronat nad zawodami objął Burmistrz Gminy Jedlicze - Pani Jolanta Urbanik. Zawody od pierwszej edycji mają ten sam cel - popularyzację tej klasy modeli i zacieśnienie relacji międzynarodowych pomiędzy zawodnikami z Polski, Słowacji i Czech. Stąd też wywodzi się nazwa zawodów - Karpaty to góry pomiędzy Polską a Słowacją, które nie dzielą, a łączą modelarzy z tych dwóch krajów. Modele klasy F1N to szybowce do lotów w hali sportowej. Ich rozpiętość to najczęściej 60-70 cm, a waga waha się w granicach 10-18 g. Wykonane są najczęściej z pianki lub balsy i włókna węglowego. Konkurencja polega na wyrzuceniu takiego modelu jak najwyżej i uzyskaniu jak najdłuższego czasu lotu. Opanowanie tej umiejętności wymaga perfekcyjnej regulacji modelu i dużej ilości treningów.

Zawody przeprowadzono w kategoriach wiekowych: młodzik, młodzik dziewczęta, junior młodszy, junior, senior oraz super senior (65+). Każdy zawodnik wykonał po trzy loty w trzech turach. Wynik stanowi suma trzech najdłuższych czasów.

Liczba uczestników (choć może nie było tego widać w porównaniu do zeszłorocznych rekordowych Mistrzostw Polski rozegranych na tej hali) sięgnęła aż 69 zawodników z Polski i Słowacji. Pojawili się reprezentanci z większości klubów rywalizujących w tej kategorii, z całego obszaru Polski.

Hala tradycyjnie dostępna była dla zawodników od samego rana. O godz 8:50 nastąpiło otwarcie zawodów przez dyrektora hali GOSiR w Jedliczu - Wojciecha Florczaka, a o 9 rozpoczęto loty w kategorii młodzików.

MŁODZIK
W tej kategorii wiekowej nie są wymagane licencje sportowe, a w zawodach może wziąć udział każdy do ukończenia 14 roku życia, nawet niezrzeszony w żadnym klubie sportowym. Do rywalizacji stanęło 28 zawodników. Rywalizacja w czołówce była zacięta, a czasy lotów prezentowane przez najmłodszych zawodników, potrafiły zawstydzić niejednego bardziej doświadczonego modelarza. Zwyciężył Piotr Stasiulewicz reprezentujący Aeroklub Warszawski i tym samym przypieczętował zwycięstwo w klasyfikacji Pucharu Polski. Drugie miejsce wywalczył Lew Khukhianski z modelarni LOK Bieruń, a trzecie Michał Kruk z Aeroklubu Stalowowolskiego. Zakończenie zawodów w tej kategorii miało miejsce bezpośrednio po 3 turach lotów tych zawodników, aby w większości nie musieli czekać oni aż do rozegrania pozostałych grup wiekowych.
W klasyfikacji końcowej PP na drugiej pozycji, pomimo słabszego występu pozostała Julia Łubek (Modelarnia LOK Bieruń), a miejsce trzecie zajął Karol Szumiata (UKS "Jedynka" Hubieszów). W sumie sklasyfikowano w tegorocznej edycji zmagań 165 zawodników.

MŁODZIK DZIEWCZĘTA
Kategoria ta jest wyłaniana z ogólnej klasyfikacji młodzików. Wśród 5 zawodniczek, najlepsza była Julia Łubek, drugie miejsce zajęła Barbara Durkalec (obie z Modelarni LOK Bieruń), a miejsce trzecie słowacka zawodniczka Alexandra Senderáková z Presova.
W klasyfikacji Pucharu Polski coraz bardziej widoczne są zawodniczki z modelarni LOK Bieruń i to one stanęły na dwóch najwyższych stopniach podium, dokładnie w takiej samej kolejności jak na zawodach. Trzecie miejsce zajęła Karina Sawicka. Sklasyfikowano 22 zawodniczki.

JUNIOR MŁODSZY
Kategoria wiekowa 14-16 lat, w której już są wymagane licencje sportowe. Zwyciężył Grzegorz Truchan (OSiR w Suwałkach), który w jednym ze swoich lotów osiągając czas 56,7 sek pobił wcześniejszy rekord hali, ale mógł się tym cieszyć jedynie do lotów grupy wiekowej seniorów. Drugie miejsce zajął Tomasz Budzik z Aeroklubu Warszawskiego,a trzecie Kacper Kaczmarek (UKS "Jedynka" Hrubieszów). W Pucharze Polski rywalizowało w sumie 24 zawodników, a na podium kolejność taka sama jak na dzisiejszych zawodach.

JUNIOR
Wśród 8 zawodników najlepszy był Hubert Truchan (OSiR w Suwałkach), drugie miejsce zajął Michał Jajko (A. Stalowowolski), a trzecie Stanisław Paciejewski. Klasyfikacja końcowa Pucharu Polski, liczy 17 zawodników. Zwycięzcą został Filip Rudziński (OSiR w Suwałkach), drugie miejsce zajął Stanisław Paciejewski (A. Warszawski), a trzecie Michał Jajko (A. Stalowowolski).

SENIOR
W tej kategorii rywalizowała spora liczba 29 zawodników, znacznie przewyższająca frekwencję na jakichkolwiek innych zawodach w tym sezonie.
Rywalizacja o dwa najwyższe stopnie podium była zacięta i rozwiązała się dopiero w ostatniej turze. Zwyciężył aktualny pogromca wysokich hal, na których widać, że czuje się najlepiej - Tomasz Dudzik (MOKSiR w Chrzanowie), który w siódmym swoim locie uzyskując czas 57,5 sek pobił dotychczasowy rekord hali. Na drugiej pozycji uplasował się Sławomir Truchan (OSiR w Suwałkach), a na trzeciej Bartosz Nyk (A. Warszawski).
W klasyfikacji Pucharu Polski zwyciężył Sławomir Truchan, drugie miejsce zajął Bartosz Nyk, a trzecie Tomasz Dudzik. Sklasyfikowano 32 zawodników.

SUPER SENIOR (65+)
Kategoria rozgrywana chyba jedynie na tych zawodach, organizowana z myślą o najbardziej wytrwałych zawodnikach, którzy pomimo swojego wieku cały czas czynnie uczestniczą w rywalizacji. Na pierwszym miejscu Janusz Żak (A. Stalowolski), na drugim Czesław Trzemżalski (Modelarnia SP14 Krosno), a na trzecim Andrzej Krupa (A. Podkarpacki).

Zawody z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W przyszłym sezonie uzyskają dodatkową rangę - Otwartych Zawodów Międzynarodowych wpisanych do kalendarza imprez Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) i miejmy nadzieję przyciągną jeszcze większą liczbę pasjonatów tej dyscypliny. Zakończenie zawodów, pomimo sporej liczby zawodników i konieczności podliczenia punktacji Pucharu Polski odbyło się około godziny 16:30. Po zsumowaniu wszystkich czasów konkursowych lotów wykonanych tego dnia, organizacyjnie odbyło się to szybciej niż u większości pozostałych organizatorów!

Wyniki zawodów

IMG_8747_0.JPG

IMG_8758_0.JPG